Dünyanın yaşayan en parlak renkli bitkisi mermer böğürtleni

Posted on Updated on


Pollia condensate
Pollia condensate

tumblr_mmtb70Yijv1rw872io3_r1_1280

Resimlerini gördüğünüz bu meyve bir böğürtlen türü. Ancak yenmiyor. Allah süs olarak yaratmış. Nasıl bir süs ama. Böyle parlak, yoğun bir renk dünyada yaşayan hiçbir canlıda yok. Nedeni ise diğer canlılarda görülenden farklı bir renk yansıtma özelliğine sahip olması.

Sadece birkaç Afrika ülkesinde yaşayan Pollia condensate isimli bu böğürtlenin rengi dalından koparıldıktan sonra bile uzunca bir süre metalik mavi renginin çarpıcılığından hiçbir şey kaybetmiyor.

Biliyorsunuz canlılar dünyasında renkler genellikle pigmentlerle elde edilir. Pigmentler canlı organizmanın ürettiği bileşiklerdir. Pigmentler sayesinde canlılar ışığın bazı dalga boylarını seçerek emerler, bazılarını ise yansıtırlar. İşte yansıtılan dalga boyları canlılara bizim gördüğümüz renklerini verir.

Ancak mermer böğürtleninde istisnai bir durumla karşılaşıyoruz. Bu meyvede pigment yok. Böğürtlende bu çarpıcı mavi rengin oluşmasının sebebi içindeki nano ölçekteki selüloz lifler. Bu lifler birbirleriyle temas ettikçe ışığı yayarlar. İşte “yapısal renk” adı verilen bu yaratılış sayesinde resimde de gördüğünüz gibi hücresel ölçekte dahi çok belirgin şekilde görülmektedir.

Pollia condensate
Pollia condensate

Cambridge Üniversitesi’nden Ullrich Steiner, mermer böğürtlenini incelediğinde istisnai bir durumla karşılaştı. Bu meyvede renklerin oluşması için gerekli olan pigmentler yoktu. Ancak gözleri kamaştıracak kadar müthiş bir parlaklığı sahip. Steiner ve meslektaşları, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi Yayınında yer alan makalede mermer böğürtlenine bu olağanüstü parlak metalik mavi rengi veren moleküler yapıyı açıkladılar. Bu rengin oluşmasını sağlayan etken meyvenin nano ölçekteki selüloz lifleridir. Bu lifler birbirleriyle temas ettikçe ışığı yayarlar. İşte “yapısal renk” adı verilen bu yaratılış sayesinde meyvenin rengi, hücresel ölçekte dahi çok belirgin şekilde görülmektedir.

Resimde gördüğünüz mermer böğürtleni 1974 yılında Etiyopya’da toplanıp, kurutulmuştur. Görüldüğü gibi moleküler seviyedeki yapısal renk nedeniyle meyvenin parlaklığı 40 yıl boyunca bu şekilde mükemmelliğini korumuştur.

Allah, kimya, biyoloji, fizik kanunlarını yaratarak canlılarda muhteşem renkler oluşturuyor. Kuran’da da Fatır Suresi’nde Allah, canlılar dünyasını çeşit çeşit renklerde yarattığını şöyle anlatmıştır:

Allah’ın gökyüzünden su indirdiğini görmedin mi? Böylece biz onunla, renkleri değişik olan meyveler çıkardık. Dağlardan da beyaz, kırmızı renkleri değişik ve siyah yollar (kıldık).İnsanlardan, hayvanlardan ve davarlardan da renkleri böyle değişik olanlar vardır.Kulları içinde ise Allah’tan ancak alim olanlar ‘içleri titreyerek-korkar’. Şüphesiz Allah, üstün ve güçlü olandır, bağışlayandır. (Fatır Suresi, 27-28)

 

Bu konuyla ilgili A9 TV’deki sohbetimi izlemek tıklayın:

Advertisements

Bir Yorum Yaz/Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s