Gezi Parkında kim, ne istiyor?

Posted on Updated on


gezi parki

Gezi parkı protestosunda tek bir damla kan görmemeliydik. Parçalanan arabalar, kırılan vitrin camları, sıkılan biber gazları, panzerlerden püskürtülen sular yerine meşru bildiri okunan, çiçek dağıtılan, fidan ekilen özetle istekleri aklı selimle dile getiren bir topluluk görmek isterdik. İlk gün gezi parkında yapılacak düzenlemeye samimiyetle karşı çıkan yeşili seven insanlar vardı. Ne zaman ki bazı radikal, şiddet yanlısı ideolojiler işin içine girdi işte o zaman ortalık karıştı. Birileri bu olayı masum bir çevreci eylemden çıkarıp kendince iktidarı devirme planları yapmaya çalıştı. Bu niyetlerini sosyal medyada açıkça dile getirmekten de çekinmediler zaten. Polis çapı genişleyen bu eylemi durdurmakla görevliydi, görevini yerine getirirken bazen istenmeyen olaylar yaşandı. Ama bu durum polisimizin genel hakkaniyetli tutumunu asla gölgelemez. Elbette polisimizin, özellikle de yeni yetişen genç polislerimizin, halkla içiçe olması, şefkatli güler yüzlü, merhametli olması çok önemli ve gerekli, ama maalesef hiç kimsenin görmek istemeyeceği manzaralar da  görüldü. Ama kimse eylemcilerin kilolarca ağırlıktaki kaldırım taşlarını polise attığını görmezlikten gelemez. Taş atmak açıkça öldürmeye teşebbüstür. Bu alalede görülüp, geçiştirilecek bir konu değildir. Bu gösterilerde hep birlikte gördük, işin içine radikal, materyalist ideolojiler girince kan dökmekte bir mahsur görülmüyor. Bazı insanlar adeta hipnotize oluyorlar. Durum öyle bir hale dönüştü ki, birçok insan “biz ne yapıyoruz?” der hale geldi. Bir gün önce futbol maçı kutlar gibi sokaklara dökülenler, ertesi gün “birileri arabulucu olsun, bu karmaşa, yıkım, kavgayı sona erdirsin” diye feryat etmeye başladılar. Gördüler ki kavgayla, bağırıp çağırmayla istedikleri olmuyor. Zaten eğer isteklerini böyle kabul ettirmeyi düşünüyorlarsa bunun zararı Allah korusun tüm millete döner. Kavgayla bir şey elde edilemez. Sadece nefret, kin, öfke daha da büyür. Demokrasi işte bu yüzden var. Herkes fikrini sandıkta özgürce dile getirir ve çoğunluğun kabulüyle yönetim iktidara gelir. Eşitlik demokraside, adalet demokraside, fikir özgürlüğü demokraside. Sokaklarda kavga dövüşle bir şey elde edilemez sadece can kaybı, maddi hasar, kin, öfke, kutuplaşma, nefret oluşur.

Protestolar sonunda geriye kalan ne? Yıkık dökük dükkanlar, yakılan, parçalanan araçlar, yaralı onlarca insan, savaş alanına dönmüş sokaklar, twitter’da yazılan onlarca küfürlü, nefret dolu söz, birbirlerine öfke saçan yüzlerce, binlerce insan… Ağaç sevgisi olanın önce insan sevgisi olur. İnsana bu zulüm yapılmaz.

Peki hükümet hata yapmadı mı? Elbette yaptı. Hükümet, toplumun belli kesiminin hassasiyet gösterdiği bu çalışmada;

  1. Her aşamada halkı bilgilendirmeliydi. Bir internet sitesi üzerinden canlı yayınla ya da günlük bildirimlerle pekala orada olan biten halka anı anına aktarılabilirdi.
  2. Daha ilk günden ağaçlara herhangi bir zarar verilmediğini, yapılan çalışmanın sadece yol genişletme çalışması olduğunu, parkın yıkımı gibi bir durumun söz konusu olmadığını TV’den açıklayabilirdi.
  3. Çevreye verdiği önemi icraatlarıyla daha önceden anlatmalıydı. Sayın Başbakanımız olayların son gününde yaptığı açıklamada 900 bin hektar ormanlık alan oluşturduklarını anlattı. Daha önce de mutlaka bunları anlatmıştır ama daha geniş çevreye ulaşabilmesi bu bilgilerin daha güzel olurdu.
  4. Topçu Kışlası’nda alışveriş merkezi olmayacağını, buranın müze, sergi alanı ya da sanat galerileri olarak kullanılabileceğini halka daha net ifade etmek gerekirdi, şüphe oluşacak bir durum oluşması böylece engellenebilirdi.

Herşeyde bir hayır vardır. Provokasyonlara gelmenin, bağırıp, çağırmanın, kavganın şiddetin bir fayda sağlamadığını milletçe yaşayarak bir kere daha öğrendik. Peki bundan sonra? Tek yol Allah’ın kullarından istediği ve hepimizi mutlu edecek olan aklı selim, sevgi, kardeşlik, şefkat.

Bu makaleyi sesli dinlemek ve mp3 formatında indirmek için tıklayın:

Bu makaleyi izlemek için tıklayın:

Bir Yorum Yaz/Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s