Hakkari’de 450 Milyon Yıllık Yaşam İzleri

Posted on


Hakkari Zap vadisi

Dünyanın her yerinde toprağın altı, kayalar, dağlar milyonlarca yıllık canlı fosilleriyle dolu. Bugüne kadar yer katmanından yaklaşık 450 milyon tane canlıya ait fosil çıkarıldı. Bu fosillerin hepsinin ortak noktası neydi diye sorulacak olursa cevabı tektir; hepsi mükemmel yapıda canlılardır. Örneğin günümüzde soyu tükenmiş bir trilobit fosilinin gözleri incelendiğinde muhteşem petek yapısı hemen anlaşılır. Bir dantel kanatlının fosiline baktığımızda bu kez kanatlarındaki mükemmel damar yapısını en ince ayrıntısına kadar görebiliriz. Bugün sinek, balık, kaplumbağa, kozalak ve diğer milyonlarca canlının fosilini çok detaylı olarak inceleme imkanımız vardır.

Geçtiğimiz aylarda incelenen milyonlarca fosilden biri de Hakkari-Zap Vadisi, Şort Tepe oluşumunda bulunan 450 milyon yıl yaşındaki bir deniz eklembacaklısı fosiliydi. Eklembacaklıların bu türüne ait fosil ilk kez bulunduğu için buna Paraeurypterus anatoliensis adı verildi. Resimde de görüldüğü gibi bu fosil çok iyi korunmuş. Yarım ay şeklindeki göz yapısı, kabuğun şekli, kafası, ön kolları ayırd edilebilir şekilde çok net görülmektedir.

450 milyon yıl once o bölgenin sularında yaşayan bu muhteşem canlı fosili, diğer tüm fosiller gibi insanlık için önemli bir mirastır. Bu fosillerin varlığı bize yeryüzünde canlılığın ilk başladığı andan itibaren harika bir işleyiş olduğunu gösteriyor. Çünkü her fosilin muhteşem özellikleri var. Göz yapıları, kabukları, yüzgeçleri, iskelet yapıları ve diğer tüm detayları günümüzdeki canlılarla aynı kusursuzluğa sahip. Tabi bu kusursuzluk evrimcileri zor durumda bırakıyor ama yapacak birşey yok, yeryüzünün tüm katmanlarından fosiller “biz muhteşem canlılarız” diye adeta bağırıyorlar.

Advertisements

One thought on “Hakkari’de 450 Milyon Yıllık Yaşam İzleri

    murdort4 said:
    July 25, 2013 at 9:47 am

    Reblogged this on murdort.

Bir Yorum Yaz/Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s