Neanderthaller, Şifalı Bitkilerle Hastalıkları Tedavi Ediyorlardı

Posted on Updated on


neanderthal-university-of-zurichGünümüzden yaklaşık 50 bin yıl önce yaşayan Neanderthal insan ırkına ait izler gün geçtikçe daha da belirginleşiyor. Neanderthallere dair önemli bulgular, İspanya’nın kuzeyindeki El Sidron Mağarasında ortaya çıkarılmaya devam ediyor. 1994 yılından beri mağarada devam eden kazı çalışmalarında 13’ü Neanderthal olmak üzere toplam 2 bin adet fosil ortaya çıkarıldı.

Barselona Katalan Üniversitesi arkeologlarının bu fosiller üzerine yaptıkları son araştırmada Neanderthallerin dişleri incelendi. Dişlerin arasındaki yiyecek kalıntılarında papatya ve civanperçemi gibi bitkilerin izlerine rastlandı. Henhangi bir besin değeri taşımayan bu bitkilerin özelliği şifalı olmasıdır. Bu şifalı bitkiler günümüzde de çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Evrimci bilim adamları Neanderthallerin, yarı insan-yarı maymun özellikleri taşıyan ilkel canlılar olduklarını olduklarını iddia etmektedirler. Oysa bugüne kadar yapılan tüm incelemeler evrimcilerin bu iddiasının asılsız olduğunu ortaya koymuştur. Nasıl mı?

Neanderthaller, çok farklı amaçlarla deniz aşırı ülkelere seyahatler yaptılar. 50 bin yıl once çetin hava şartlarına karşı koyabilecek bir teknoloji geliştirdiler.

Sosyal yönleri çok güçlüydü. Ölüler için mezar kazıyorlardı. Sevgilerinin bir göstergesi olarak bu mezarları süslüyorlardı.

Flütle güzel ezgiler eşliğinde eğleniyorlar, iğne kullanarak zevklerine uygun kıyafetler dikiyorlardı ve son olarak da şifalı bitkilerle hastalıkları tedavi ettikleri anlaşıldı.

Bugüne kadar Neanderthallere ait sandalet, flüt, kayık, iğne, mezar yerleri gibi bulgular bize bu insan ırkının zamanın şartları içerisinde oldukça medeni bir hayat sürdürdüklerini anlatıyor. Ki bunlar sadece bulunanlar, tahminim o ki bundan sonraki araştırmalar, bize Neanderthallerin hayallerimizin ötesinde müthiş keşifler yaptıklarını gösterecek.

Advertisements

Bir Yorum Yaz/Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s