Kar taneleri parmak izi gibidir…

Video Posted on Updated on


Kar, seyretmeye doyamadığımız, yediden yetmişe herkesi heyecanlandıran müthiş bir güzellik. Kar taneleri biraraya geldiklerinde oluşan manzara muhteşem… ruhta oluşturduğu etkinin ise kelimelerle tarifi neredeyse imkansız.
Puf puf, lapa lapa dökülen kar taneleri birbirleriyle öyle uyumlular ki birleştiklerinde doğa bambaşka bir görünüme bürünüyor. Birarada muhteşemler, tek tek olduklarında ise inanılmaz…
funny_snowman_2-wallpaper-1920x1080Neden mi inanılmaz? Çünkü hayatınız boyunca gördüğünüz, dokunduğunuz, kartopu yapıp oynadığınız kar tanelerinin hiçbir tanesi birbirinin aynısı değildir. Evet yanlış duymadınız. Bugüne kadar dünyaya bir diğerinin aynısı olan tek bir kar tanesi düşmedi.
Bunun nedeni, kar tanelerini meydana getiren su moleküllerinin muhteşem moleküler özellikleri.
Tek bir kar tanesinde 1018 su molekülü bulunmaktadır. Su moleküllerinin farklılaşmaları nedeni ile tek bir kar tanesini meydana getiren moleküllerin 1015 tanesi diğerlerinden farklı olacaktır. Bu hesaba göre, iki kar tanesinin tamamen aynı düzenlemeye ve şekle sahip olması 1024’de bir ihtimaldir. Ve böyle bir ihtimalin, evrenin başlangıcından bu yana gerçekleşmiş olma olasılığı sıfırdır.
looking_up_through_trees_winter-wallpaper-1280x768Kar tanelerinin olağanüstü özellikleri bununla bitmiyor. Mikroskop altında görülebilen bir de muhteşem simetrileri var.
Şu an laboratuvar ortamında büyüyen bir kar tanesini izliyorsunuz. Tek bir merkezden çıkan 6 kristal çubuk üzerinde farklı şekillerde kristaller oluşuyor. Şimdi ağır çekimde 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan ibaret su moleküllerinin oluşturduğu bu muhteşem yapıyı tekrar izleyelim. Su molekülleri önce 6 parçalı çubuk şeklindeki çatıyı oluşturuyorlar. Dikkat eden, bu çubukların hepsinin birbirine uzaklığı ve uzunlukları çok düzgün bir simetri oluşturuyor. Çubukların üzerinde gelişen kristallerin ise hem kendi içlerinde simetrik hem de diğer çubuklarla bir simetri oluşturuyor. Merkezin etrafında oluşan ilk sıradaki kristaller ise oluşturdukları simetri nedeniyle birbirleriyle birleştiklerinde yine kendi içinde simetrik muhteşem bir şekil oluşturuyor.
Bu görüntüleri izledikten sonra biri size şöyle bir iddiada bulunsa: Su molekülleri her defasında tesadüfen bu şekilde simetrik bir yapıda kristalleşiyorlar.
morning_winter_light-wallpaper-2560x1440Bu bir şaka değil. Bilime, akla ve mantığa tamamen aykırı bu iddiayı evrimciler tam 150 yıldır dile getiriyorlar.
Su moleküllerinin birbirleri ile birleşmeleri sonucunda birbirinden tamamen farklı, mükemmel bir simetride ve kusursuz bir geometride birbirinden gözalıcı şekillerin oluşması Allah’ın sanatıdır. Fizik ve kimya kurallarını yaratan Allah, doğadaki sanatını bilimle bize sunar. Doğayı tertemiz bir örtüyle süsleyen kaplayan kar tanelerini de, bu tanelerin mikroskobik simetrisini de, bu simetriyi görmemize imkan veren mikroskopları da yaratan Allah’tır.

Hamd, göklerde ve yerde olanların tümü kendisine ait olan Allah’ındır; ahirette de hamd O’nundur. O, hüküm ve hikmet sahibidir, haber alandır. Yerin içine gireni, ondan çıkanı; gökten ineni ve oraya çıkanı bilir. O, esirgeyendir, bağışlayandır. (Sebe Suresi, 1-2)

mountain_slope-wallpaper-1280x768

2 thoughts on “Kar taneleri parmak izi gibidir…

  Bünyamin KARAKOÇ said:
  December 10, 2013 at 10:49 am

  2 Cİ KEZ DİNLEDİM ÇOK NEFİS BİR ANLATIM.

  Bünyamin KARAKOÇ said:
  December 10, 2013 at 10:48 am

  YORUMA NE HACET… SADECE BEĞENİMİ İLETEBİLİRİM. MAŞALLAH ÇOK GÜZEL BİR AÇIKLAMA VE BİLGİLENDİRME OLMUŞ, ÇOK AMA ÇOK TEBRİK EDİYORUM. AYŞE HANIM SİZE VE İLGİLİLERE TEŞEKKÜRLERİMİ İLETİYORUM, SAĞ OLUN VAR OLUN….

Bir Yorum Yaz/Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s