Yüzlerce Arakanlı mülteci insan kaçakçılarının elinden nasıl kurtarıldı?

Posted on Updated on


Image

4 Ocak’ta Arakan’dan Tayland’a sığınmacı olarak giden, içlerinde çocuk ve gençlerin de bulunduğu bir grup Arakanlı mültecinin, insan kaçakçıları tarafından kaçırılıp gizli kamplarda tutulduğu bilgisine ulaşılmıştı. Timetürk 4 Ocak’ta “Arakanlı Mülteciler Kayıp” başlığıyla haberi Türk kamuoyuna duyurmuştu.

Dün Reuters muhabirlerinin de araştırmaları neticesinde Tayland polisleri, insan kaçakçılarının gizli kampına baskın düzenledi. 531 kadın, erkek ve çocuktan oluşan tutsak Arakanlı mültecileri, Tayland polisi Sadao kentinin yakınındaki bir gizli kampta buldu.

Ulusal polis şefi vekili Chatchawan Suksomjit : “Reuters bize bilgileri aktardıktan sonra, kamplara baskın emri verdik. Kampta insan ticareti yapan çetenin Taylandlı şüpheli 3 liderini gözaltına aldık.”

Reuters 5 Aralık’ta Malezya sınırına yakın gizli kamplarda Arakanlı mültecilerin dövülerek rehin tutulduğu haberini yapmıştı. Rehinelerden bazılarının da öldürüldüğü bilgisine ulaşılmıştı.

Arakanlı Müslüman Rohinyalar aynı zamanda Burma olarak bilinen Myanmar’ın devletsiz Müslümanları. Rohinyalılar ve Myanmar’ın çoğunluğunu oluşturan ethnik Rakhine Budistleri arasındaki çatışmalar geçen sene başladı ve çoğu Rohinyalar olmak üzere 140.000 kişinin evsiz kalmasına neden oldu. O tarihten bu yana onbinlerce Rohinya Müslümanı teknelerle Myanmar’dan kaçtı ve birçoğu güneybatı Tayland’a ulaştı. BM ve ABD, üç ülkede yapılan iki aylık bir çalışmanın sonucu olan Reuters haberine dayanarak bir soruşturma açılmasını istedi. Bu haberde Rohinya mültecilerinin Tayland Göçmen Tutma Merkezleri’nden alınıp denizde onları bekleyen insan satıcılarına götürülmesine yönelik gizli bir politika olduğu ortaya koyuluyor.

Türk kamuoyu, Arakanlı Müslümanların yaşadığı bu zulme karşı sosyal medyada dünya çapında etkin faaliyet gösteriyor. Arakanlı Müslümanların kayıp olduğu haberi alındıktan hemen sonra twitter’da Sn. Adnan Oktar tarafından başlatılan #ArakanıKurtaralım etiketi hem Türkiye hem dünya gündeminde bir numarada yer almıştı.

Kaynak: Reuters

Advertisements

Bir Yorum Yaz/Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s