PYD, Kürtlere Marksist-Leninist bir yönetimi dayatıyor

Posted on


Suriye’deki iç savaştan faydalanarak, Esed’le anlaşıp, Suriye’nin Kürtlerin yoğun yaşadığı Rojava, Kobani, Afrin gibi bölgelerinde Marksist-Leninist özerk bir yönetim kuran PYD, Kürtlere büyük bir zulüm uyguladı. Human Rights Watch’ın 107 sayfalık PYD kontrolündeki bölgelerde Kürtlere yönelik zulümleri anlatan insan hakları raporunda bu işkence ve infazlar belgelenmiştir. Bu raporu İngilizce, Türkçe ve Arapça olarak buradan okuyabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde Star Gazetesi’nden Fadime Özkan, Hüda Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ile bir röportaj yaptı. Kürtlerin Suriye’de PYD yönetimi altında gördükleri zulmü Sn. Yapıcıoğlu şu sözlerle dile getirdi:

“Orada sürekli Kürtlerle IŞİD savaşıyor gibi propaganda yapıyorlar ama hayır. Kobani’deki savaş Kürtlerle IŞİD’in savaşı değildir, PYD ile IŞİD’in savaşıdır, alan kapma meselesidir. IŞİD Kobani’ye gelmeden önce zaten PYD orada kendisine tabi olmayan bütün Kürtleri dışladı, Kobani’den sürdü. Suriye’de 16 tane Kürt partisi vardı. Suriye Kürtleri kendi aralarında bir birlik oluşturdular, sekiz üyeli bir konsey kuruldu. Sadece PYD’nin elinde silah olduğu için -PKK, PYD’yi silahlandırdığı için- orada 40 yıllık Kürt partileri olmasına, PYD daha 10 yıllık bir parti olmasına rağmen 8 üyeden 4’ü PYD’den, 4 üye diğer 16 partiden olabildi. Dayattı yani. Oradaki Kürtlerle biz görüştük. Buna rağmen biz çatışmayın uzlaşın dedik. Nihayetinde bazılarının liderlerini öldürdüler, bazılarını sürdüler. PYD’yi biz zaten PKK’nın geçmişinden de biliyoruz. Konseydeki bazı Kürtler Özgür Suriye Ordusu’na katılmalıyız diyorlardı, PYD Esed’in yanında yer aldı. Orada Kürtler kendi içlerinde birlik sağlayabilmiş olsalardı Kobani bu kadar zor duruma düşmeyecekti.”

Advertisements

Bir Yorum Yaz/Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s