Recep dede müthiş bir Kuran dersi verdi

Posted on Updated on


10678656_688235561290184_1654132410173352196_nErmenek’teki maden kazasında oğlu şehit olan Recep Gökçe’yi, Türkiye, cenaze törenine delik plastik ayakkabılarıyla katıldığında tanıdı. (Recep Dede’nin konuşmalarını buradan izleyebilirsiniz) Halkta bir duygu infiali oluştu. Ancak unutulan birşey vardı; kapitalist sistemin insanlığa sunduğu hayat biçimi zaten bu. Bir yerde aşırı zenginlik, israf, şaşalı hayatlar varken diğer yanda ezilen, açlık, sefaletle acı çeken insanlar kapitalist sistemin kaçınılmaz gerçeği. Modern ekonominin kurucularından kabul edilen Adam Smith’in insana ve ekonomiye bakış açısı aslında bu belalı sistemin çarpıklığını çok iyi özetliyor.

“İnsan pazarlık yapan hayvandır.” Adam Smith

İnsanı bir hayvan olarak gören Darwin’in evrim teorisinden etkilenen Adam Smith, bu çarpık mantığı ekonomiye uyguladı. İşte sonuçları karşımızda; Ermenek’te, Soma’da, Çin’de, Bangladeş’te, Pakistan’da ve daha adını bilmediğimiz yüzbinlerce noktada bu acı dolu hayatlar yaşanıyor.

Sn. Adnan Oktar yıllardır kitaplarında Darwinist-kapitalist sistemin dünyaya getirdiği felaketi tüm delilleriyle yer verdi. Bunlardan biri de ekonomi alanında yaşananlar. Sosyal Silah Darwinizm kitabında Sn Oktar, çarpıcı bir alıntıya yer veriyor:

19. yüzyılda çelik endüstrisinin önde gelen isimlerinden ünlü Amerikalı iş adamı Andrew Carnegie, ilk başta Hıristiyanlığa bağlı idi, ancak sonradan Darwinizm’in aldatmacalarına kanmıştı. Carnegie otobiyografisinde kendisinin ve birçok arkadaşının nasıl Darwinizm’in etkisi altında kaldıklarını açıkça ifade ediyordu.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nden antropolog ve The Encyclopedia of Evolution (Evrim Ansiklopedisi)’ın yazarı Richard Milner, … Carnegie’in Darwinizm ile olan bağlantısını şöyle dile getirir:

… Carnegie ticaret hayatında, insanı ve dünyayı sömüren, rekabette ezip geçen ve yaptıklarını sosyal Darwinizm felsefesi ile meşru hale getiren, güçlü ve acımasız bir iş adamı olma yolunda yükseldi. Girişimci rekabetin, zayıfları ortadan kaldırarak topluma bir hizmette bulunduğuna inanıyordu. İş yaşamında, hayatta kalmayı başaranlar “uygundu” ve bu yüzden statülerini ve ödüllerini hak ediyorlardı. Carnegie, kapitalist etiği bir doğa kanunu haline getirdi. (Sosyal Silah Darwinizm, 3. Bölüm, Harun Yahya)

sosyal-silah-darwinizmKapitalist sistemin insanlığa sunduğu belaya karşı alınacak tek önlem Kuran ahlakına uymaktır. İnançsız, akıl sağlığı yerinde olmayan sadece belli ideolojilere hizmet eden felsefecilerin ortaya attıkları çürük sistemlere uymak bugüne kadar acı, gözyaşı, felaket ve bela getirdi. O halde bundan ders alıp, Kuran’a yönelmek tek yol. Peki Kuran’da Allah ekonomik anlamda nasıl bir sosyal hayat yaşamamızı öğütlüyor.

(Sadakalar) Kendilerini Allah yolunda adayan fakirler içindir ki, onlar, yeryüzünde dolaşmaya güç yetiremezler. İffetlerinden dolayı bilmeyen onları zengin sanır. (Ama) Sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük ederek insanlardan istemezler. Hayırdan her ne infak ederseniz, şüphesiz Allah onu bilir. (Bakara Suresi, 273)

Ey iman edenler, faizi kat kat arttırılmış olarak yemeyin… (Al-i İmran Suresi, 130

Sizden, faziletli ve varlıklı olanlar, yakınlara, yoksullara ve Allah yolunda hicret edenlere vermekte eksiltme yapmasınlar… (Nur Suresi, 22)

Onlar, harcadıkları zaman, ne israf ederler, ne kısarlar; (harcamaları,) ikisi arasında orta bir yoldur. (Furkan Suresi, 67)

Allah’ın, bol ihsanından kendilerine verdiği şeylerde cimrilik edenler, bunun kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar. Hayır; bu, onlar için şerdir… (Al-i İmran, 180)

… Altını ve gümüşü biriktirip de Allah yolunda harcamayanlar… Onlara acı bir azabı müjdele… (Tevbe Suresi, 34)

Allah bize, ihtiyacımızdan fazla olanı fakirlere, muhtaçlara vermemizi, haksız kazanç olan faizi almamızı, israf etmememizi, cimrilik edip, malları biriktirmememizi emrediyor. Bunların harfiyen uygulandığı bir dünyada açlık, yoksulluk, haksız kazanç, gelir adaletsizliği gibi kavramlar tarih olur. Allah, bize, İslam ahlakının tüm güzelliğiyle yaşandığı bir dünyanın hakim olmasını en yakın zamanda göstersin.

 

Advertisements

Bir Yorum Yaz/Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s